Proudly Canadian
From Dakota WorkPro, this bifold wallet keeps your cash and cards organized and protected. There's room for your ID card and multiple credit/store cards in individual sleeves.
Bifold Design with Pull-Out Wing
Dakota Embossed Logo and Contrast Stitching
ID Window
Currency Divider
12 Card Slots
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 11.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.00 cm |
| Closure Type | None |
| Colour Group | Black |
| Credit Card Slots | 12 |
| Gender | Male |
| Lining Colour | Black |
| Lining Material(s) | Polyester |
|---|---|
| Primary Material | Leather |
| Style of Wallets | Bi-Fold |
| Type of Wallet | Breast Pocket |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Assembled Height (cm) | 9 cm | 9.00 cm | 11 cm | 8.9 cm | 8.89 cm | .8 cm |
| Assembled Length (cm) | 11.5 cm | 11.50 cm | 8 cm | 12 cm | 11.43 cm | 5.4 cm |
| Assembled Width (cm) | 2 cm | 2.00 cm | 2 cm | 2.6 cm | 2.54 cm | 8.6 cm |
