Wheat
Wide
Please select a Shoe Size (US) to view availability
Tough and ready for the worksite, these Timberland PRO waterproof boots have CSA Grade 1 aluminum toes and composite plates. They resist puncture and electric shock. With traditional work boot styling, they feature comfort technologies that address moisture management, odour control and anti-fatigue.
PREMIUM WATERPROOF LEATHER WITH WATERPROOF MEMBRANE
DIRECT INJECT CONSTRUCTION FOR DURABILITY
PADDED COLLAR
NYLON SHOCK DIFFUSION PLATE
PU MIDSOLE
RUBBER LUG OUTSOLE
SAFETY FIRST: CSA Grade 1 asymmetrical aluminum toe, composite plate. Puncture resistant. Electric shock resistant
LACE-UP STYLE
| Advanced Features | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Aluminum Toe,Antimicrobial,Waterproof Leather,Waterproof |
|---|---|
| CSA Features | Aluminum Toe,Grade 1 Protective Toe,Steel Plates,Electric Shock Resistant |
| Certifications | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Gender | Female |
| Insole Material | PU |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
|---|---|
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Lining Material(s) | Mesh |
| Midsole Material | Polyurethane |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 0 °C |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Weight (kg) | 2.30 kg |
| Product Weight (kg) | 2.3 kg |
| Type(s) of Construction | Injected |
| Upper Material(s) | Leather |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Aluminum Toe,Antimicrobial,Waterproof Leather,Waterproof | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Aluminum Toe,Antimicrobial,Waterproof Leather,Waterproof | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Abrasion Resistant,Impact-absorbing,Breathable,Steel Toe,Flex Grooves,Pull-on Tabs,Shock Absorbing | Moisture Wicking Lining,Composite Toe,Slip-Resistant,Impact-absorbing,Antimicrobial,Metal-Free,Pull-on Tabs,Shock Absorbing,Recycled Content,Abrasion Resistant,Composite Plate,Breathable,Waterproof Leather,Oil Resistant | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Non-Marking Sole,Abrasion Resistant,Slip-Resistant,Impact-absorbing,Antimicrobial,Steel Toe,Flex Grooves,Shock Absorbing | |
| Certifications | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant | |
| Closure Type | Lace Up | Lace Up | Lace Up | Slip-on | Lace Up |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
Yes, I recommend this product.
