From the Icon™ Series by Thermos, this 940 ml. Stainless Steel Dual Temp Beverage Bottle features Thermos™ vacuum insulation technology to keep beverages hot or cold. It has a Dual temp™ drink lid and Dura-shield™ covered spout. The multi-flow lid design allows reduced or rapid flow rates, which is convenient when you want to choose between sipping and gulping.
Thermos™ Vacuum Insulation Technology: Provides maximum temperature retention for hot or cold contents
High Quality 18/8 Stainless Steel
Dual temp™ Multi-Flow Lid Design: Choose between reduced or rapid flow rates
Comfort Sip Drink Lip with a Wide Mouth Neck: Easy to add ice
Dura-shield™ Hygienic Covered Spouts
Griptec™ Non-Slip, Quiet, Soft Touch Base
Dishwasher Safe Using Top Rack
| Advanced Features | Sweat Resistant,Insulated,Double Walled,Dishwasher Safe,BPA Free |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Drinkware Type | Thermos |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Height (cm) | 27.96 cm |
| Product Length (cm) | 9.91 cm |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,For Travel,Home,Cold Beverages |
|---|---|
| Product Weight (g) | 0.70 g |
| Product Width (cm) | 9.14 cm |
