Proudly Canadian
SIZING CHARTS
FOOTWEAR SIZE CHART
| INCHES | CENTIMETERS | MALE SIZE | FEMALE SIZE | EUROPEAN SIZE | UK SIZE |
| 7 | 17.5 | Youth 11 | Misses 13 | 31 | 11 |
| 7 1/6 | 17.9 | Youth 11.5 | Girls 1 | 31.5 | - |
| 7 1/3 | 18.3 | Youth 12 | Girls 1.5 | 32 | 12 |
| 7 1/2 | 18.7 | Youth 12.5 | Girls 2 | 32.5 | - |
| 7 2/3 | 19.1 | Youth 13 | Girls 2.5 | 33 | 13 |
| 7 5/6 | 19.5 | Junior 1.5 | Girls 3 | 33.5 | 1 |
| 8 | 20 | Junior 2 | Girls 3.5 | 34 | 1.5 |
| 8 1/6 | 20.4 | Junior 2.5 | Girls 4 | 34.5 | 2 |
| 8 1/3 | 20.8 | Junior 3 | Girls 4.5 | 35 | 2.5 |
| 8 1/2 | 21.2 | Junior 3.5 | 5 | 35.5 | 3 |
| 8 2/3 | 21.6 | Junior 4 | 5.5 | 36 | 3.5 |
| 8 5/6 | 22 | Junior 4.5 | 6 | 37 | 4 |
| 9 | 22.5 | Junior 5 | 6.5 | 37.5 | 4.5 |
| 9 1/6 | 22.9 | Junior 5.5 | 7 | 38 | 5 |
| 9 1/3 | 23.3 | 6 | 7.5 | 38.5 | 5.5 |
| 9 1/2 | 23.7 | 6.5 | 8 | 39 | 6 |
| 9 2/3 | 24.1 | 7 | 8.5 | 39.5 | 6.5 |
| 9 5/6 | 24.5 | 7.5 | 9 | 40 | 7 |
| 10 | 25 | 8 | 9.5 | 41.5 | 7.5 |
| 10 1/6 | 25.4 | 8.5 | 10 | 42 | 8 |
| 10 1/3 | 25.8 | 9 | 10.5 | 42.5 | 8.5 |
| 10 1/2 | 26.2 | 9.5 | 11 | 43 | 9 |
| 10 2/3 | 26.6 | 10 | 11.5 | 43.5 | 9.5 |
| 10 5/6 | 27 | 10.5 | 12 | 44 | 10 |
| 11 | 27.5 | 11 | 12.5 | 45 | 10.5 |
| 11 1/6 | 27.9 | 11.5 | 13 | 46 | 11 |
| 11 1/3 | 12 | 12 | 13.5 | 46.5 | 11.5 |
| 11 1/2 | 12.5 | 12.5 | 14 | 47 | - |
| 11 2/3 | 13 | 13 | 14.5 | 48 | - |
DRIVING GLOVES SIZE CHARTS
| MEN'S SIZES | WOMEN'S SIZES | ||
| PALM CIRCUMFERENCE MEASUREMENT | GLOVE SIZE | PALM CIRCUMFERENCE MEASUREMENT | GLOVE SIZE |
| 7 1/2 - 8 in (19.1 - 20.3 cm) | S | 6 - 6 1/2 in (15.2 - 16.5 cm) | S |
| 8 - 8 1/2 in (20.3 - 21.6 cm) | M | 7 - 7 1/2 in (17.8 - 19.1 cm) | M |
| 8 1/2 - 9 in (21.6 - 22.9 cm) | L | 7 1/2 - 8 in (19.1 - 20.3 cm) | L |
| Over 9 in (over 22.9 cm) | XL | 8 1/2 - 9 in (21.6 - 22.9 cm) | XL |
| PALM WIDTH MEASUREMENT | GLOVE SIZE |
| 1 5/8" (4.2 cm) | XXXS |
| 2 1/8" (5.4 cm) | XXS |
| 2 5/8" (6.7 cm) | XS |
| 3 1/8" (8 cm) | S |
| 3 5/8" (9.2 cm) | M |
| 4 1/8" (10.5 cm) | L |
| 4 5/8" (11.8 cm) | XL |
| 5 1/8" (13 cm) | XXL |
ADULT BIKE SIZE CHART
| LEG INSEAM | FRAME SIZE | WHEEL SIZE |
| 28-30" (71.1-76.2 cm) | 18" (45.72 cm) | 26" (66.04 cm) |
| 30-32" (76.2-81.28 cm) | 20" (50.80 cm) | 26" (66.04 cm) |
| 32" and up (81.28 cm +) | 21-22" (53.34-55.88 cm) | 26" (66.04 cm) |
CHILD / YOUTH BIKE SIZE CHART
| HEAD SIZE | HELMET SIZE |
| 18.5-20.5" (47-52 cm) | Toddler |
| 20.5-22.5" (52-57.1 cm) | Small/Medium |
| 22.5-23.75" (57.1-60.3 cm) | Medium/Large |
| 19.25-22.5" (48.9-57.1 cm) | One size fits all |
ADULT HELMET SIZE CHART
| HEAD SIZE | HELMET SIZE |
| 21-21.75" (53.3-55.2 cm) | Small |
| 22-22.75" (55.9-57.8 cm) | Medium |
| 23.25-24.5" (59-62.2 cm) | Large |
| 20.75-24" (52.7-70 cm) | One size fits all |
CHILD / YOUTH HELMET SIZE CHART
| HEAD SIZE | HELMET SIZE |
| 18.5-20.5" (47-52 cm) | Toddler |
| 20.5-22.5" (52-57.1 cm) | Small/Medium |
| 22.5-23.75" (57.1-60.3 cm) | Medium/Large |
| 19.25-22.5" (48.9-57.1 cm) | One size fits all |
CURLING GLOVES SIZE CHART
| MEASUREMENT | RECOMMENDED GLOVE SIZE |
| 7 5/8" - 8 1/4" (19-20.6cm) | Large |
| 7 3/8" - 7 5/8" (18.4-19cm) | Medium |
| 7 1/8" - 7 3/8" (17.8-18.4cm) | Small |
CURLING GRIPS / SLIDERS SIZE CHART
| GRIP / SLIDER | WOMEN'S SHOE SIZE | MEN'S SHOE SIZE |
| Large | Sizes 11.5+ | Sizes 10 - 13 |
| Medium | Sizes 9.5 - 11.5 | Sizes 8 - 10 |
| Small | Sizes 7 - 9.5 | Sizes 6 - 8 |
FISHING CHEST WADERS SIZE CHART
| FOOT SIZE MAXIMUM | MAXIMUM INSEAM SIZE | MAXIMUM CHEST SIZE |
| Size 8 | 32" (80cm) | 41" (102.5cm) |
| Size 9 | 33" (82.5cm) | 42" (105cm) |
| Size 10 | 34" (85cm) | 43" (107.5cm) |
| Size 11 | 34" (85cm) | 44" (110cm) |
| Size 12 | 35" (87.5cm) | 45" (112.5cm) |
| Size 13 | 35" (87.5cm) | 46" (115cm) |
PLAYER AGE GROUP CHART
| MALE | FEMALE | AGE GROUP |
| Youth | Misses | Ages 4 - 9 |
| Junior | Girls | Ages 9 - 12 |
| Senior | Ladies | Ages 12+ |
HOCKEY HELMET SIZE CHART
| CCM | |
| Small | 20 1/8" - 22" (50 - 56cm) |
| Medium | 21 5/8" - 23-1/2" (54 - 60cm) |
| Large | 22"- 23 7/8" (55 - 61cm) |
| BAUER/NIKE | |
| Junior | 20 1/2 - 22 1/2" (51 - 56cm) |
| Small | 21" - 22-1/2" (53 - 57cm) |
| Medium | 22" - 23-1/2" (56 - 60cm) |
| Large | 23" - 25" (58 - 63.5cm) |
| ITECH | |
| Small | 19 1/2" - 21 1/4" (49.5 - 54cm) |
| Medium | 21 1/4" - 22 1/4" (54 - 56.5cm) |
| Large | 22 1/4" - 24" (56.6 - 61cm) |
| HELMET/FACE GUARD COMBO | |
| Small | 18 4/5 - 20 2/5" (47 - 51cm) |
| Medium | 20 - 21-3/5" (50 - 54cm) |
| Large | 21-1/5 - 22-2/5" (53 - 56cm) |
| JOFA | |
| Small | 20 1/2" - 22 3/4" (52 - 58cm) |
| Medium | 20 7/8" - 22 3/4" (53 - 58cm) |
| Large | 22" - 23 7/8" (56 - 61cm) |
HOCKEY PANTS SIZE CHART
| AGE GROUP | SIZE | WAIST |
| Youth | S | 18 - 20" (46 - 51cm) |
| M | 20 - 22" (51 - 56cm) | |
| L | 22 - 24" (56 - 61cm) | |
| XL | 24 - 26" (61 - 66cm) | |
| Junior | XXS | 20 - 22" (51 - 56cm) |
| XS | 22 - 24" (56 - 61cm) | |
| P | 24 - 26" (61 - 66cm) | |
| M | 26 - 28" (66 - 71cm) | |
| L | 28 - 30" (71 - 76cm) | |
| Senior | XS | 28 - 30" (71 - 76cm) |
| S | 30 - 32" (76 - 81cm) | |
| M | 32 - 34" (81 - 86cm) | |
| L | 34 - 36" (86 - 91cm) | |
| XL | 36 - 38" (91 - 96.5cm) | |
| XXL | 38 - 40" (96.5 - 101.6cm) |
HOCKEY SHOULDER PADS SIZE CHART
| AGE GROUP | SIZE | CHEST SIZE | HEIGHT |
| Junior | XXS/XS | Up to 28" (71cm) | Up to 4' |
| S/M | 28 - 32" (71 - 81cm) | 4' - 4' 10" | |
| L/XL | 32 - 36" (81 - 91cm) | 4' 10" - 5' 6" | |
| Senior | S/M | 36 - 40" (91 - 101.5cm) | 5' 4" - 6' |
| L | 40 - 44" (101.5 - 112cm) | 5' 8" - 6' 4" | |
| XL/XXL | 44" + (112cm +) | 6' + |
HOCKEY SKATES SIZE CONVERSION CHART
| SKATE SIZE | MEN'S SHOE SIZE | LADIES' SHOE SIZE |
| Size 6 | Size 7 | Size 8.5 |
| Size 7 | Size 8 | Size 9.5 |
| Size 8 | Size 9 | Size 10.5 |
| Size 9 | Size 10 | Size 11.5 |
HOCKEY SOCKS SIZE CHART
| AGE GROUP | SOCK LENGTH |
| Youth | 20" (50cm) |
| Junior | 23" (57.5cm) |
| Senior | 27" (67.5cm) |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.