Keen Canada Outdoor
"These KEEN Greta waterproof winter boots protect kids on city streets as well as hiking trails. Offering durability and traction, they can go snowshoeing, explore country areas and build a few snowmen. The boots will keep their toes warm and comfy. KEEN.WARM insulation offers all-day cold protection down to -25 °F. "
"WATERPROOF RUBBER SHELL"
"FLEECE LINING"
"400G KEEN.WARM INSULATION: Rated to -25 °F/-31.6 °C "
"ECO ANTI-ODOUR FOR NATURAL ODOUR CONTROL"
"HIGHER-TRACTION TPR OUTSOLE AND TOE BUMPER"
"LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM: Adjustable hook-and-loop strap"
""
""
""
""
""
""
""
""
""
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Boot Height (cm) | 5.00 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Assorted |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.10 g |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Synthetic |
