Charcoal
Regular
Please select a Shoe Size (US) to view availability
Baffin Women's Chloe Winter Boots is a fashion-forward and function-first winter boot, suitable for everyday wear. Recommended for use during moderate to high activity levels, these winter boots are not only specifically designed for a women's fit but boasts a combination of Baffin proprietary technology that is comparable to some of Baffin's comprehensive utility styles.
Tundra rated to keep warm
Removable Comfort-Fit multi-layer inner boot system
Thermaplush™ soft, next-to-foot wicking layer for warmth
Form-fitting B-Tek™ Foam lining for comfort
B-Tek™ Heat lightweight, 4-channel hollow-fibre insulation for high-loft breathability in a broad range of temperatures
Vapourized Aluminum Membrane for energy reflection and heat regulation
PolyWool™ polyester wool blend for breathable warmth
Hydromax™ layering for improved moisture management
DiamondNet™ insulation for wind-resistant protection with a lightweight feel
Tall-height, stylish suede leather upper with faux fur collar
D-Ring front lace fastening system for secure comfort
Slip-on style with pull loop at the back for ease of entry
Arctic Rubber™ shell to provide lightweight flexibility, cold-resistance and resilience
| Advanced Technology | Waterproof-Breathable Technology |
|---|---|
| Boot Type | Winter Boot |
| Fill/Insulation Type | Polyester |
| Insole Material | Synthetic |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 27.94 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Winter Boots,Waterproof |
| Advanced Features | Lace Bungee,Slip-Resistant,Breathable,Insulated,Waterproof |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Wipe With Warm Water |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Foam |
| Minimum Temperature (°C) | -30.00 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -30 °C |
| Product Weight (g) | 2086.52 g |
| Upper Material(s) | Faux Fur,Leather,Suede |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | Waterproof-Breathable Technology | |||||
| Boot Type | Winter Boot | Winter Boot | Winter Boot | Winter Boot | Casual Boot | |
| Fill/Insulation Type | Polyester | Synthetic | Wool Felt | Synthetic | T-MAX® Insulation |
