Black
Please select a Waist/Size to view availability
This Carhartt waist apron keeps all your tools at your fingertips while you're working. It's made of firm-hand cotton duck, the strongest canvas on the market. The apron includes a selection of pockets and utility loops for easy access to your on-the-job essentials. The belt is adjustable for a custom fit.
12-OZ FIRM-HAND COTTON DUCK
NYLON BELT: Adjustable length with quick-release buckle
UTILITY POCKETS: 4 large pockets. 1 pencil pocket. 1 small pocket. 2 tool loops
Size M fits S/M. Size XL fits L/XL. Size 2XL fits 2XL
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 12 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 12 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.75 kg |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pockets | 6 |
|---|---|
| Pocket Material | Canvas |
| Primary Material | Cotton |
| Style | Belt |
| Tool Belts Type | All Purpose |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | Odourless | Push Button,Windproof | No Advanced Features | Push Button,Windproof | |
| Assembled Height (cm) | 12 cm | 12.00 cm |
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
