Keep portable heat at your fingertips with this pack of 10 pairs of hand warmers that stay warm for over seven hours. These air-activated warmers start heating in just a few minutes after the package is opened - no shaking or kneading required. Great for skiers, snowboarders, hunters, campers, and anyone suffering from health-related cold hands, these hand warmers enhance your enjoyment of outdoor winter activities.
PORTABLE LONG-LASTING HEAT THERAPY
KEEP HANDS AND FINGERS WARM FOR OVER 7 HOURS
NO SHAKING OR KNEADING REQUIRED
AVERAGE TEMPERATURE: 57°C OR 135°F
MADE WITH ENVIRONMENTALLY SAFE, NON-TOXIC MATERIALS
10-PAIR PACK
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Odourless |
| Assembled Height (cm) | 22.25 cm |
| Assembled Length (cm) | 6.35 cm |
| Assembled Weight (g) | 349.26 g |
| Assembled Width (cm) | 13.97 cm |
| Average Temperature (°C) | 58.00 °C |
| Case Material | Fabric |
| Colour Group | Assorted |
|---|---|
| Heat Source | Air |
| Maximum Temperature (°C) | 70.00 °C |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 10 |
| Primary Colour | ASSORTED |
| Working Time (hr) | 7 h |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on lequipeur.com
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
