Hudson's Bay Stripes
One Size
Wrap yourself in comfort with the Hudson’s Bay Stripes™ Cabana Towel. Its bold and colourful stripes bring a touch of heritage glamour to relaxing days at the beach. Crafted from pre-washed cotton, it’s irresistibly soft and absorbent, while the oversized design ensures you can stretch out and soak in the sunshine.
Classic cabana stripe design in the iconic Hudson’s Bay Stripes colouration for a bold, heritage-inspired look
Made from 100% pre-washed cotton for extra softness and absorbency
Oversized for generous coverage and comfort at the beach
Yarn-dyed jacquard construction, machine washable for easy care and long-lasting colour
Multi-coloured
Size: 70" x 40" (177.8 x 101.6 cm)
For any questions or issues with this product, please contact our Hudson’s Bay Stripes toll-free number at 1-833-674-0963
| Advanced Features | Absorbent |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 2.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 177.80 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.17 kg |
| Assembled Width (cm) | 101.60 cm |
| Colour Group | White |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Pattern Type | Stripe |
| Primary Material | 100% Cotton |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Sustainability | OEKO-TEX Standard 100 Certified |
| Towel Type | Beach |
| Trim | Not Applicable |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Absorbent | Absorbent | Breathable | No Advanced Features | Telescopic Shaft,Push Button,Lightweight,Wind Resistant,Compact Folding | |
| Age Group(s) | Adult (18+) | |||||
| Assembled Height (cm) | 2 cm | 2.00 cm |
$179.96
