Hudson's Bay Stripes
Let your outdoor adventures begin with this Hudson's Bay Stripes™ Outdoor Blanket. Featuring the iconic Hudson’s Bay’s Stripes, the blanket comes in a durable poly-canvas that’s easy to clean, with water-resistant backing to keep you dry on any surface. The faux leather carrying harness and rope handle make transporting effortless, turning every outing into a carefree escape.
Features bold, multi-coloured stripes in a timeless design
Crafted from a printed poly-canvas that's easy to care for
Faux-leather carrying harness with buckles and a rope handle
Durable water-resistant backing prevents moisture from seeping through, keeping you comfortable and dry on any surface
Multi-coloured
Dimensions: 42 x 72" (106.6 x 182.8 cm)
For any questions or issues with this product, please contact our Hudson’s Bay Stripes toll-free number at 1-833-674-0963
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 36.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 14.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.40 kg |
| Assembled Width (cm) | 14.00 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour Group | Assorted |
| Primary Material | Recycled Material |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Assembled Height (cm) | 36 cm | 36.00 cm | ||||
| Assembled Length (cm) | 14 cm | 14.00 cm |
$144.96
