Proudly Canadian
Hudson's Bay Stripes
26
Stay hydrated in style with the Hudson’s Bay Stripes™ Water Bottle in white. Its bold stripes make a solid statement while the lid and easy-carry handle ensure effortless portability. Double-wall stainless steel insulation keeps drinks icy cold or piping hot for hours, making it a perfect companion for workouts, sports, camping and outdoor adventures.
Showcases the iconic Hudson’s Bay Stripes for a bold, heritage-inspired look that stands out wherever you go
Features a 2-in-1 lid with a flip-up straw and chugger spout, offering two convenient sipping options
Double-wall stainless steel insulation keeps drinks cold or hot for hours
Large capacity with an easy-carry handle and durable, BPA- and lead-free stainless steel construction
Colour: Multi-coloured, white
Capacity: 768 mL (26 oz)
For any questions or issues with this product, please contact our Hudson’s Bay Stripes toll-free number at 1-833-674-0963
| Advanced Features | Leak-proof,Lead-Free,Insulated,BPA Free |
|---|---|
| Colour Group | White |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Drinkware Type | Bottle |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Height (cm) | 29.00 cm |
| Product Length (cm) | 7.50 cm |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Cold Beverages |
| Product Weight (g) | 417.00 g |
|---|---|
| Product Width (cm) | 7.50 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Leak-proof,Lead-Free,Insulated,BPA Free | |||||
| Consumer Pack Size | 1 | |||||
| Drinkware Type | Bottle |
