These Levi's sunglasses feature high quality construction that includes interchangeable, flexible hinges to ensure that the frames adapt to every face shape. Inspired by Levi's heritage, the silhouette of the temples references the batwing symbol.
HEXETATE CONSTRUCTION
LEVI'S LOGO ON TEMPLES
FLEXIBLE HINGES
2 RIVETS ON FRONT
INCLUDES BRANDED CARRY CASE AND CLEANING CLOTH
| Advanced Features | UV Resistant |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 10.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Colour Group | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Shelf Life (year) | 2022 yr |
| Style | Direct Vent |
