The newly restyled Terra Sentry eight-inch work boot is now lighter with an aggressive outsole and a revised composite safety toe. Made in waterproof materials for variable work conditions, the boots are insulated and have moisture-wicking linings with odour control. Heavy-duty, slip-resistant outsoles help you keep your footing on slick surfaces.
100% NYLON DWW NON-WICKING PU COATED UPPER
WATERPROOF HYDROGUARD MEMBRANE
4-ROW STITCHED "COMBAT" UPPER PATTERN
COMFORT BELLOWS TONGUE
ABRASION-RESISTANT TECTUFF™ LEATHER BACK STRAP
MOISTURE-MANAGED LINING WITH CLEANFEET® ODOUR CONTROL
200G THINSULATE™ INSULATION
DIRECT-INJECTED, LIGHTWEIGHT, SHOCK-ABSORBING PU MIDSOLE
PU TOE BUMPER
PREMIUM COMFORT PU FOOTBED®
SAFETY FIRST: CSA Grade 1 composite toe. Kryptoe® composite plate. Electric shock resistant
ALL-SEASON, SLIP-RESISTANT HEAVY-DUTY TPU OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Advanced Features | Composite Toe,Abrasion Resistant,Slip-Resistant,Composite Plate,Waterproof,Reinforced Toe,Shock Absorbing |
|---|---|
| CSA Features | Composite Toe,Grade 1 Protective Toe,Composite Plate,Electric Shock Resistant |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Certifications | Sole Puncture Protection,Satra Test for Slip Resistance on Oil, Water, Glycol, Ice,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Black |
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Gender | Male |
| Insole Material | PU |
|---|---|
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Lining Material(s) | CAMBRELLE |
| Midsole Material | Polyurethane |
| Outsole Material(s) | Thermoplastic Polyurethane |
| Product Weight (kg) | 0.99 kg |
| Product Weight (kg) | 0.985 kg |
| Type(s) of Construction | Injected |
| Upper Material(s) | Nylon |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Composite Toe,Abrasion Resistant,Slip-Resistant,Composite Plate,Waterproof,Reinforced Toe,Shock Absorbing | Waterproof Leather | Moisture Wicking Lining,Slip-Resistant,Bellows Tongue,Abrasion Resistant Toe,Waterproof,Reinforced Toe,Abrasion Resistant Heel,Shock Absorbing,Reinforced Heel | Moisture Wicking Lining,Slip-Resistant,Bellows Tongue,Abrasion Resistant Toe,Waterproof,Reinforced Toe,Abrasion Resistant Heel,Shock Absorbing,Reinforced Heel | Moisture Wicking Lining,Slip-Resistant,Bellows Tongue,Abrasion Resistant Toe,Waterproof,Reinforced Toe,Abrasion Resistant Heel,Shock Absorbing,Reinforced Heel | |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water | |||||
| Certifications | Sole Puncture Protection,Satra Test for Slip Resistance on Oil, Water, Glycol, Ice,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant |
