Comfortable and classic, these Timberland Originals mid-cut men's boots are designed for versatility. The uppers are made with premium Timberland® leather for impressive durability, while EVA blend foam cushioning helps to keep your feet comfortable during a full day of work or adventuring. The men’s leather boots feature steel shanks for arch support, and they’re built on top of rugged rubber outsoles that stand up well to regular use.
Premium Timberland® Leather Upper: Sourced from an LWG rated tannery
ReBOTL™ Fabric Lining: Contains at least 50% recycled plastic.
EVA Midsole
Steel Shank for Arch Support
Rugged Rubber Outsole
100% PET Laces
TPR Welt
Lace-Up Style
| Shoe Cut | 6" |
|---|---|
| Shoe Type | Casual Shoe |
| Care Instruction(s) | Hand Wash |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insole Material | Fabric |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Midsole Material | EVA |
|---|---|
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Weight (g) | 700.00 g |
| Product Weight (g) | 700 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
