From Timberland Pro, these Radius safety boots are made of durable mesh, reinforced for abrasion resistance. The soles feature the brand's Flex Technology with anatomically-positioned flex grooves for improved traction. These boots have been built with anti-fatigue technology and safety features meet CSA Grade 1 standards.
BREATHABLE, DURABLE MESH UPPER
ABRASION-RESISTANT REINFORCEMENT
FLEXIBLE CEMENT CONSTRUCTION
BREATHABLE, MOISTURE-WICKING LINING
ANTI-FATIGUE TECHNOLOGY: PU footbed for shock absorption and energy return
HOVERSPRING™ FOAM MIDSOLE: Provides industry-leading underfoot comfort, flexibility and durability
FLEX TECHNOLOGY SOLE WITH ANATOMICALLY-POSITIONED FLEX GROOVES
SAFETY FIRST: CSA Grade 1 composite toe, composite plate. Non-metallic, puncture resistant. Electric shock resistant. Asymmetrical shaping. Mutilation free
LACE-UP STYLE
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Composite Toe,Abrasion Resistant,Composite Plate,Antimicrobial,Metal-Free,Removable Insole,Flex Grooves |
|---|---|
| Advanced Technology | Metal Free |
| CSA Features | Composite Toe,Grade 1 Protective Toe,Composite Plate,Electric Shock Resistant |
| Care Instruction(s) | Wash With Cloth |
| Certifications | Sole Puncture Protection,Grade 1 Protective Toe,Electric Shock Resistant |
| Closure Type | Elastic Laces |
| Colour Group | Black |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Gender | Male |
|---|---|
| Insole Material | PU |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Lining Material(s) | Mesh |
| Midsole Material | Foam |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 0 °C |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Weight (kg) | 1.04 kg |
| Type(s) of Construction | Cement |
| Upper Material(s) | Knit Mesh |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Composite Toe,Abrasion Resistant,Composite Plate,Antimicrobial,Metal-Free,Removable Insole,Flex Grooves | Moisture Wicking Lining,Composite Toe,Non-Marking Sole,Slip-Resistant,Metal-Free,Abrasion Resistant Toe,Shock Absorbing,Recycled Content,Composite Plate,Breathable,Oil Resistant,Removable Insole,Abrasion Resistant Heel | Moisture Wicking Lining,Composite Toe,Abrasion Resistant,Composite Plate,Antimicrobial,Metal-Free,Removable Insole,Flex Grooves | Steel Plate,Moisture Wicking Lining,Non-Marking Sole,Abrasion Resistant,Slip-Resistant,Impact-absorbing,Antimicrobial,Steel Toe,Flex Grooves,Shock Absorbing | Moisture Wicking Lining,Abrasion Resistant,Impact-absorbing,Padded Tongue,Antimicrobial,Padded Collars,Flex Grooves,Shock Absorbing | |
| Advanced Technology | Metal Free | Metal Free | Metal Free | EVA,OrthoLite® | EVA,OrthoLite® | |
| Care Instruction(s) | Wash With Cloth | Air Dry | Wash With Cloth | Wipe with Dry Cloth for dirt | Wipe with Dry Cloth for dirt |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
