Black
15
Regular
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Our WindRiver Yukon 2.0 winter boots are built for warmth, comfort and safety on the trails. Equipped with our signature technologies, T-MAX® INSULATION provides maximum warmth and superior comfort. FRESHTECH® controls odour and ICEFX® outsoles provide leading-edge technology for advanced traction on ice.
POLYESTER UPPER
T-MAX® INSULATION: Maximum warmth & superior comfort
FRESHTECH®: Odour protection technology for all day freshness
FOAM INSOLE
EVA MIDSOLE
DRAWCORD WITH TOGGLE AT TOPLINE
ICEFX® OUTSOLE: A safer way to walk on ice
COLD WEATHER COMFORT RATING OF -40°C TO -50°C
PULL-ON/LACE-UP STYLE
| Advanced Technology | Green Diamond,Freshtech®,T-Max Heat®,ICEFX |
|---|---|
| Boot Type | Winter Boot |
| Fill/Insulation Type | T-MAX® Insulation |
| Insole Material | Foam |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 36.00 cm |
| Product Use(s) | Winter Boots |
| Advanced Features | Tmax Heat |
|---|---|
| Certifications | TRI Rating,Cold Weather Comfort Range |
| Colour Group | Black |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 600.00 g |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Minimum Temperature (°C) | -50.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -50.00 °C |
| Product Weight (g) | 1630.00 g |
| Upper Material(s) | Polyester |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
