The YETI Daytrip Insulated Lunch Bag 6L is designed to keep meals fresh and protected all day. Built with COLDCELL FLEX™ insulation and a durable exterior, it preserves food while remaining easy to carry. Featuring quick-access pockets and a MagSnap™ closure, it makes on-the-go lunches effortless.
COLDCELL FLEX™ insulation holds temperature to keep lunch fresh
Food safe design for easy and hygienic storage
YETI® ICE SHEET compatible to maximize cooler space
MAGSNAP™ closure for quick access and secure locking
| Bag Type | Food Storage Bags |
|---|---|
| Primary Material | Nylon |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 26.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 17.00 cm |
| Product Volume (L) | 6.00 l |
| Assembled Weight (kg) | 0.66 kg |
| Colour Group | Blue |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Bag Type | Food Storage Bags | |||||
| Primary Material | Nylon | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Plastic | |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
