There are few things as unpredictable as Canada's climate, which is why Yellowknife was created to be adaptable through the most diverse weather conditions and environments. With functionality at the forefront of their design, Yellowknife offers not only durability but comfort – with enduring leather uppers and premium rubber bases. An homage to Baffin's Canadian heritage, long-standing and strong.
FULL-GRAIN LEATHER UPPER
PULL LOOP
B-TEK™ DRY WATERPROOF BASE: Waterproof technology, offering the maximum level of wet protection at base. This category of waterproofing ensures that your footwear is purpose-driven - keeping you dry where the snow may melt, and supporting thermal regulation where breathability is needed
FIXED FIT MULTI-LAYER INNER BOOT SYSTEM
THERMAPLUSH™ SOFT, NEXT-TO-FOOT WICKING LAYER FOR WARMTH
FORM-FITTING B-TEK FOAM LINING FOR COMFORT
B-TEK HEAT LIGHTWEIGHT, 4-CHANNEL HOLLOWFIBRE INSULATION FOR HIGH-LOFT BREATHABILITY IN A BROAD RANGE OF TEMPERATURES
POLYWOOL BLEND LINING FOR BREATHABLE WARMTH
REMOVABLE ANTI-FATIGUE INSOLE
PREMIUM RUBBER BASE FOR FLEXIBLE DURABILITY
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Synthetic |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | Rubber |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 21.336 cm |
| Boot Height (cm) | 21.34 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Winter Boots |
| Care Instruction(s) | Hand Wash |
|---|---|
| Closure Type | Cord Lacing |
| Colour Group | Black |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 1873.34 g |
| Product Weight (g) | 1873.336 g |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather |
