Ideal for camping, picnics and any number of other outdoor events. This Carhartt two-in-one backpack carries 12 beverage cans and a collection of non-perishables. It will keep your drinks cold for over 24 hours when you add an ice pack to the insulated base.
RAIN DEFENDER WATER REPELLENCY
2-IN-1 BACKPACK COOLER
INSULATED BASE COMPARTMENT HOLDS 12 CANS + ICE PACK: Keeps beverages cold for over 24 hours
LARGE MAIN COMPARTMENT WITH MESH POCKETS FOR NON-PERISHABLES
MESH SIDE POCKETS
ZIPPERED FRONT POCKET WITH KEY FOB
12.5"W x 17.75"H x 8"D
31,75 CM l x 114,3 L x 20,3 P (12,5 x 17,75 x 8 PO)
| Accessories List | Ice Packs |
|---|---|
| Advanced Features | Insulated |
| Assembled Depth (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Height (cm) | 31.75 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.68 kg |
| Assembled Width (cm) | 45.09 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Can Capacity | 12 |
| Closure Type | Zipper |
|---|---|
| Colour Group | Brown |
| Hot/Cold | Cold |
| Jug/Cooler Type | Backpack |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | All-Purpose |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Ice Packs | |||||
| Advanced Features | Insulated | |||||
| Batteries Required Quantity | 0 |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
