Dress your dog for the weather conditions in this Carhartt dog chore coat. The full-coverage design is made of cotton duck and insulated for extra warmth. For a good fit, there's an adjustable hook-and-loop strap on the chest and underbelly and the tuckaway mock collar can be extended upward for added weather protection.
12-oz Firm-Hand 100% Ringspun Cotton Duck Shell
Durable Lining with Polyester Batting Insulation
Tuckaway Corduroy-Lined Mock Collar for Added Weather Protection
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable |
| Assembled Height (cm) | 16.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 16 cm |
| Assembled Length (cm) | 49.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 49 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.24 kg |
| Assembled Weight (kg) | .24 kg |
| Assembled Width (cm) | 3.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 3 cm |
| Colour Group | Brown |
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Chore Coat |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Nylon |
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
Originally posted on carhartt.com
