These Carhartt Spokane safety glasses offer lightweight coverage for your eyes and they're suitable for job site or home workshop use. The half-frame design provides an unrestricted field of vision and the straight temple design makes it easy to take them on and off with or without a hard hat.
HALF-FRAME DESIGN
DUAL-INJECTED STRAIGHT BACK TEMPLES
UV PROTECTION LENSES
FLEXIBLE RUBBER NOSEPIECE
SAFETY FIRST: Meets CAN/CSA Z94.3-15 and ANSI Z87.1 high-impact requirements
| Advanced Features | Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 1.70 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.02 kg |
| Assembled Width (cm) | 13.70 cm |
| Colour Group | Brown |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Use(s) | Industrial/Scientific,All-Purpose,General Construction |
| Style | Vent Free |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating | Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating | Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating | Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating | Anti-Fog,Impact Resistant,Antiscratch Lens Coating | |
| Assembled Height (cm) | 1.7 cm | 1.70 cm | 1.7 cm | 1.8 cm | 1.8 cm | 1.1 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.5 cm | 12.50 cm | 12.5 cm | 13.5 cm | 13.5 cm | 13 cm |
$304.95$314.95
