Relieve your dry and neglected feet with Coconut Foot Cream from Burt's Bees. It rejuvenates feet using non-toxic, natural ingredients designed to pamper and soothe your skin.
99.4% NATURAL WITH NUTRIENT-RICH BOTANICALS
INCLUDES COCONUT OIL, LANOLIN, GLYCERIN AND VITAMIN E
REJUVENATES DRY FEET
OFFERS A SOOTHING EFFECT
REFRESHES WITH NATURALLY-DERIVED ROSEMARY EXTRACTS
NON-TOXIC FORMULA
121 g (4.3 oz)
| Advanced Features | Anti-Toxic,Natural |
|---|---|
| Body Parts | Feet |
| Colour Group | Assorted |
| Container Type | Tube |
| Cream/Lotion Type | Cream/Lotion |
| Form | Cream |
| Ingredients | Coconut Oil,Glycerin,Lanolin |
| Net Weight (g) | 123.00 g |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Colour | Assorted |
| Product Height (cm) | 17.90 cm |
| Product Length (cm) | 5.60 cm |
| Product Width (cm) | 3.50 cm |
| Shelf Life (months) | 36 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Skin Type | Dry |
| Sun Protection Factor (SPF) | No SPF |
