Elevate your casual style with our Denver Hayes Romny ankle boots. The lace-up design features a comfortable lining and padding around the collar. The thick rubber outsoles keep your feet protected from uneven terrain.
SYNTHETIC UPPER
INSIDE ZIPPER
PADDED COLLAR
ZINC
ALLOY LACE HOOKS & EYELETS
POLY-NYLON LINING
POLYESTER INSOLE
RUBBER OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | Polyester |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 11.5 cm |
| Boot Height (cm) | 11.50 cm |
| Product Use(s) | Casual |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Lace Up |
|---|---|
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Lining Material(s) | Nylon,Polyester |
| Product Weight (g) | 1100.00 g |
| Product Weight (g) | 1100 g |
| Upper Material(s) | Zinc Alloy,Polyurethane,Polyester |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
