Denver Hayes’ Falen Combat Boots are built with a pieced and stitched quarter panel and heel counter for distinctive styling. The knitted collar feels cozy on the legs and the fleece lining helps keep you warm and comfortable throughout.
SYNTHETIC UPPER
METAL EYELETS
INSIDE ZIPPER
POLYESTER LINING
PU INSOLE
TPR OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | PU |
| Outsole Material(s) | Thermoplastic Rubber |
| Boot Height (cm) | 9.2 cm |
| Boot Height (cm) | 9.20 cm |
| Product Use(s) | Casual |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Zipper |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | PU,Polyester |
| Product Weight (g) | 700.00 g |
| Product Weight (g) | 700 g |
| Upper Material(s) | Zinc Alloy,Polyurethane,Polyester |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
