A Chelsea boot in a chunky style, this Denver Hayes Morgan design is ideal for cool season weather. These boots are easy to get on and off with the help of an elastic gusset, inside zipper and a pull loop.
FAUX LEATHER UPPER
ELASTIC SIDE GORE
INSIDE ZIPPER
PULL LOOP
PADDED INSOLE FOR EXTRA COMFORT
2.5" HEEL
LUGGED TPR OUTSOLE
| Boot Type | Chelsea |
|---|---|
| Insole Material | Foam |
| Outsole Material(s) | TPR |
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Product Use(s) | Casual |
| Advanced Features | Elasticated Gussets,Inside Zip,Easy to Clean |
| Care Instruction(s) | Wipe with Dry Cloth for dirt |
| Closure Type | Inside Zipper |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Product Weight (g) | 1400.00 g |
| Product Weight (g) | 1400 g |
| Upper Material(s) | Synthetic |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Boot Type | Chelsea | Chelsea | Riding | Ankle boots | 6" Boot | |
| Insole Material | Foam | Memory Foam | EVA | Microfiber | Memory Foam | |
| Outsole Material(s) | TPR | EVA | TPR | TPR | EVA |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
