The Denver Hayes Nani Side-Zip Ankle Boots will complement any casual or business outfit. The forefoot features topstitching for added style and the functional inner zipper on these boots makes it easy to slip on and off.
SYNTHETIC UPPER
POINTY TOE
HIGH-LOW TOPLINE
INNER FUNCTIONAL ZIPPER
CUSHIONED INSOLE
LIGHTWEIGHT FLEXIBLE AND SLIP-RESISTANT OUTSOLE
STACKED HEEL
SLIP-ON STYLE
| Boot Type | Ankle boots |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | Foam |
| Outsole Material(s) | TPR |
| Boot Height (cm) | 10 cm |
| Boot Height (cm) | 10.00 cm |
| Product Use(s) | Casual |
| Advanced Features | Inside Zip |
| Care Instruction(s) | Wipe with Dry Cloth for dirt |
|---|---|
| Closure Type | Inside Zipper |
| Colour Group | Black |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 362.87 g |
| Upper Material(s) | Polyurethane |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Boot Type | Ankle boots | ||||
| Fill/Insulation Type | Not Applicable | ||||
| Insole Material | Foam | Fabric | PU | EVA |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
