Proudly Canadian
Protect your pet in wet and windy weather with this Carhartt Chore dog coat. Modeled on the brand's original coats for working dogs, this one is made of firm-hand duck canvas with a water-repellent coating. It has a quilted liner for additional warmth. The durable dog coat is easy to get on and off using the tabs at the neck and chest.
QUILTED NYLON LINING
RAIN DEFENDER: Durable water repellency
CORDUROY-TRIMMED COLLAR
2 RIVET-REINFORCED POCKETS
FULLY-ADJUSTABLE HOOK-AND-LOOP TABS AT NECK AND CHEST
TRIPLE-NEEDLE STITCHING ON MAIN SEAMS
SIZE M-XL
CARE INSTRUCTIONS: Machine wash cold. Hang to dry
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable,Durable |
| Assembled Height (cm) | 7.11 cm |
| Assembled Length (cm) | 19.71 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.191 kg |
| Assembled Width (cm) | 19.51 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Pet Accessory Type | Chore Coat |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Fabric |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
