Frye and Co
The icon-inspired Frye and Co Women's Miranda 14 Inch Tall Calf Boots is the wide calf boot you will reach for again and again. Made from top-quality materials, these tall boots with a block heel offer out-of-the-box comfort. Whether paired with wide-leg jeans or a boho midi dress, they bring a touch of effortless cool to any outfit, making them a true wardrobe staple.
Block heel for added stability
Top-quality materials for durability
Wide calf for a comfortable fit
Pull-on boot for easy on and off
| Boot Type | +10" Boot |
|---|---|
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 32 cm |
| Boot Height (cm) | 32.00 cm |
| Care Instruction(s) | Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Slip-on |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
| Upper Material(s) | Synthetic |
|---|
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Boot Type | +10" Boot | Rain Boot | Dress Boot | Casual Boot | Casual Boot | |
| Outsole Material(s) | Rubber | Synthetic | Rubber | Polyurethane | Rubber | |
| Boot Height (cm) | 32 cm | 32.00 cm |
