Kamik
Printed with a playful unicorn pattern and lined with soft faux fur, these Kamik Snowbug toddler winter boots will help keep your little one’s feet cozy in temperatures as low as -23°C. The kids’ boots feature fixed foam insulation for lightweight warmth, while the waterproof synthetic rubber shells help to guard against the elements. The deep treads on the BAMBINO outsoles help young kids start walking over snow and ice with confidence. Wide openings make these vegan-friendly toddler boots easy to pull on and off, while adjustable elastic straps provide a secure fit.
Waterproof and Lightweight Synthetic Rubber Shell
Waterproof 210 Denier Nylon Upper
Moisture-Wicking Soft Faux Fur Lining
Fixed Foam and Faux Fur Insulation
Wide Opening for Easy On-Off
Adjustable Elastic Hook-and-Loop Strap
BAMBINO Outsole: Deep treads for stability in snowy conditions
Comfortable Down to -23°C
| Advanced Technology | 100% Vegan Materials |
|---|---|
| Boot Type | Winter Boot |
| Fill/Insulation Type | Synthetic |
| Insole Material | Foam |
| Outsole Material(s) | Synthetic |
| Boot Height (cm) | 17 cm |
| Boot Height (cm) | 17.00 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Winter Boots |
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Vegan Friendly,Insulated |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Hand Wash In Cold Water,Air Dry |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Colour Group | Blue |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Faux Fur |
| Minimum Temperature (°C) | -23.00 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -23 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -23.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -23 °C |
| Product Weight (g) | 454.00 g |
| Product Weight (g) | 454 g |
| Upper Material(s) | Nylon |
