The ultimate sneaker boot. We think it’s time to graduate from clunky rain boots—that’s why we made the sleek Scout Boot. Featuring fuzzy lining, durable rubber bottoms, and water repellant uppers, these dainty-yet-rugged boots can really go the distance, collecting compliments all along the way.
Durable-yet-flexible lugged rubber outsole
Care instructions: spot wash, air dry
Lace-up sneaker boot
Splash twill upper: 100% cotton
Water and stain repellant
Cozy microfleece lining
Softerra™ footbed
| Boot Type | Ankle boots |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Down |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 14 cm |
| Boot Height (cm) | 14.00 cm |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots,Waterproof,Hiking |
| Care Instruction(s) | Wipe with Dry Cloth for dirt,Wipe With Warm Water,Wash With Cloth |
|---|---|
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Black |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Product Weight (g) | 1102.00 g |
| Product Weight (g) | 1102 g |
| Upper Material(s) | Mesh,Leather,Textile |
