With rugged styling and premium materials, it’s a proud tribute to Kodiak's 110th anniversary. A waterproof membrane and Thinsulate™ insulation help you stay dry and warm, no matter how fierce the elements get—so nothing gets between you and adventure.
Waterproof leather with waterproof, seam-sealed membrane
Gusseted tongue keeps out the elements
200 gm Thinsulate™ insulation for all-season warmth
Kodiak® SOS Smell Out Science® odor control technology
Abrasion resistant lining with red/black plaid top collar lining
Comfortzone™ footbed with OrthoLite® comfort foam
Slip-resistant, non-marking rubber outsole
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insole Material | Memory Foam |
| Midsole Material | Polyurethane |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 20 cm |
| Boot Height (cm) | 20.00 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Non-Marking Sole,Non-Safety Plate,Non-Safety Toe,Bellows Tongue,Waterproof |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 740.00 g |
| Product Weight (g) | 740 g |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
