These Kodiak Comox waterproof leather boots can withstand extreme weather conditions. They're built with a waterproof membrane and sealed seams. Fully insulated against cold temperatures, they have shock-absorbing midsoles and comfortable insoles. Bottomed out for safety, these boots feature slip and oil resistant rubber outsoles.
FULL-GRAIN WATERPROOF LEATHER UPPER
WATERPROOF MEMBRANE CONSTRUCTION WITH SEALED SEAMS
LACE-LOCK STABILITY STRAP FOR ANKLE SUPPORT
PRIMALOFT® P.U.R.E.™ INSULATION
COMFORTZONE™ ECO INSOLE
SHOCK-ABSORBING EVA MIDSOLE
SLIP AND OIL RESISTANT VIBRAM® TC4+ RUBBER OUTSOLE
RUST-RESISTANCE QUICK-HOOK & EYELET LACING SYSTEM
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Lace-Up Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Hiking |
| Advanced Features | Moisture Wicking Lining,Slip-Resistant,Breathable,Bellows Tongue,Padded Collars,Waterproof,Shock Absorbing |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Lace Up |
|---|---|
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Lining Material(s) | RPET |
| Product Weight (g) | 594.00 g |
| Product Weight (g) | 594 g |
| Upper Material(s) | Leather |
