These rugged Kodiak Thane boots feature waterproof leather and canvas that give them a heritage-inspired look. They have sealed seams and durable metal hardware. Waterproof membranes mean your feet will stay warm and dry in wet weather conditions.
WATERPROOF LEATHER & CANVAS UPPER
SEALED SEAMS
WATERPROOF MEMBRANE
MICROFIBRE LINING WICKS AWAY MOISTURE
REMOVABLE LEATHER EVA AND ORTHOLITE® COMFORT FOAM INSOLE
NATURAL LEATHER WELT
SLIP-RESISTANT LUG RUBBER OUTSOLE
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | Memory Foam |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
| Advanced Features | Non-Marking Sole,Slip-Resistant,Breathable,Waterproof,Shock Absorbing |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Lace Up |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 710.00 g |
| Product Weight (g) | 710 g |
| Upper Material(s) | Canvas,Leather |
