These Kodiak Bralorne boots are made of waterproof leather for all-weather wear. Padding around the collar, over the midfoot and underfoot makes them ultra comfortable. They also include the brand's SOS Smell Out Science™ so your feet will stay fresh all day long.
FULL-GRAIN WATERPROOF LEATHER
WATERPROOF MEMBRANE CONSTRUCTION
PULL LOOP
LEATHER BELLOWS PADDED COLLAR & TONGUE
ABRASION-RESISTANT LINING
COMFORTZONE™ INSOLE: With OrthoLite comfort foam
KODIAK® SOS SMELL OUT SCIENCE™ ODOUR CONTROL
OIL & SLIP-RESISTANT NON-MARKING RUBBER OUTSOLE
LACE-UP STYLE - 2 SETS OF LACES INCLUDED
| Advanced Technology | OrthoLite®,Metal Free |
|---|---|
| Boot Type | 6" Boot |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insole Material | Memory Foam |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Product Use(s) | Casual,Waterproof |
|---|---|
| Advanced Features | Non-Marking Sole,Non-Safety Plate,Slip-Resistant,Non-Safety Toe,Bellows Tongue,Waterproof,Shock Absorbing |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Certifications | Satra Test for Slip Resistance on Oil, Water, Glycol, Ice |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Product Weight (g) | 580.00 g |
| Product Weight (g) | 580 g |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | OrthoLite®,Metal Free | |||||
| Boot Type | 6" Boot | Chelsea | 6" Boot | Chelsea | Casual Boot | |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable |
