Mancini Leather Goods
Our Arizona Collection is the embodiment of timeless casual elegance. This collection will fulfill all your business and personal needs guiding you valiantly through daily life. Finely hand-crafted in Vegetable Tanned buffalo leather these cases grow in character with age. This classic unisex bag features a main compartment with two sections and a zippered pocket as well as a front organizer with multiple credit card slots. The contents are kept secure by a flap with a lockable closure. Includes a detachable shoulder strap / wrist strap.
Flap with lockable closure
Main compartment with two sections
Front organizer
Four credit card slots
Includes detachable shoulder strap / wrist strap
MANCINI one year limited warranty
| Bag Type | Handbag |
|---|---|
| Primary Material | Leather |
| Assembled Height (cm) | 17.14 cm |
| Assembled Length (cm) | 6.98 cm |
| Assembled Width (cm) | 25.40 cm |
| Product Volume (L) | 0.60 l |
| Advanced Features | Lightweight |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Colour Group | Red |
|---|
