Nite Ize
The Nite Ize Runoff Phone Cube offers waterproof and dustproof protection for your device. It's submersible up to 1 meter and features a touchscreen-friendly design. With its durable construction and integrated card holder, this Runoff phone cube keeps your phone and essentials safe during any adventure.
TRU® Zip technology offers a waterproof, dustproof seal with easy access
Durable TPU construction and RF-welded seams resist wear and tear
IP67 rated for water, dust, and sand protection during adventures
Touchscreen-friendly material enables underwater use
| Advanced Features | Waterproof,Easy-To-Carry,Portable |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 17.09 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.91 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.05 kg |
| Assembled Width (cm) | 10.01 cm |
| Battery Platform | None |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 1 |
| Type of Camping Accessory | Survival Item |
|---|
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Waterproof,Easy-To-Carry,Portable | |||||
| Assembled Height (cm) | 17.09 cm | 10.85 cm | 10.99 cm | 12 cm | 22.25 cm | |
| Assembled Length (cm) | 1.91 cm | 31.7 cm | 5.99 cm | 12 cm | 6.35 cm |

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
