Nite Ize
The Nite Ize smartphone mount keeps your apps and maps in sight with Squeeze. This innovative design combines a user-friendly mounting method with an ultra-secure hold. Simply attach the universal mounting strap onto virtually any bar, easily pinch the levers at its base to open the Squeeze arms and place your phone - no extra grip strength needed. This universal, user-focused design can be mounted on virtually any bar or stem - trail bike, family bike, exercise bike, jogging stroller, wheelchair, or grocery cart.
Fits Most Phones with a Case and Accessories 2.3" - 3.6" W (60mm - 93mm)
Features Easy-to-Squeeze Levers with Grippy Arms for a Secure Hold
Unique Design: Allows quick-and-easy 360° rotation of phone between portrait and landscape orientation
Inner Continuous Force Springs: Amplify hold while reducing effort needed to secure phone
Universal Mounting Strap: Compatible with most handlebars, stroller handles, grocery carts, wheelchairs and more
Securely Holds Phones in Place, On and Off Road
Tool-Free Mounting Strap: Simple to attach, holds secure, and allows quick removal for security purposes
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 10.99 cm |
| Assembled Length (cm) | 5.99 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 8.30 cm |
| Bicycle Accessory Type | Other Components |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
|---|
$114.84$146.95

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
