The Sorel Explorer is perfect for cold weather with 100g insulation, superior traction and waterproof bootie construction. Made of waterproof suede with a contrast felt tongue, these boots are both stylish and practical.
GENUINE SUEDE AND FELT UPPER
WATERPROOF BOOTIE CONSTRUCTION
PULL LOOP
100G INSULATION
REMOVABLE MOLDED EVA INSOLE WITH MICROFLEECE TOPCOVER
MOLDED RUBBER OUTSOLE WITH GROUND-CONTACT EVA
LACE-UP STYLE
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Use(s) | Casual |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
|---|---|
| Insulation Weight (g) | 100.00 g |
| Insulation Weight (g) | 100 g |
| Lining Material(s) | Synthetic |
| Product Weight (g) | 376.00 g |
| Product Weight (g) | 376 g |
| Upper Material(s) | Suede |
