Online Only - Our Saltwater boot is an instant classic. Made with premium leather and our signature rawhide barrel-tied lacing for a secure fit. It’s water resistant, so feet stay cozy and comfortable in any kind of weather.
Premium leather shaft with rubber duck shell, rawhide barrel lacing with rust-proof eyelets for secure fit, and zipper for easy on, easy off
Non-marking rubber outsole features molded Wave-Siping™ for enhanced traction
The Saltwater is more than an all-weather boot - it’s an outfit-making shoe wardrobe icon
| Advanced Technology | Rain Boots |
|---|---|
| Boot Type | Duck Boot |
| Fill/Insulation Type | Water-Resistant Down |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Product Use(s) | Outdoor,Winter Boots,Waterproof |
|---|---|
| Advanced Features | Seawater Resistant,Waterproof |
| Care Instruction(s) | Wipe with Dry Cloth for dirt |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°C) | 0 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 10.00 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | 10 °C |
| Product Weight (g) | 670.00 g |
| Product Weight (g) | 670 g |
| Upper Material(s) | Rubber,Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | Rain Boots | |||||
| Boot Type | Duck Boot | Ankle boots | Ankle boots | Chelsea | Ankle boots | |
| Fill/Insulation Type | Water-Resistant Down | Water-Resistant Down | Water-Resistant Down | Not Applicable | Not Applicable |
