The Thermos 9 Can Lunch Duffle is a fashionable choice to take lunch on the go. This duffle bag features a durable, easy-care exterior fabric, IsoTec premium closed cell foam insulation, and a PVC-free, heat-sealed PEVA lining. The extra wide top makes it easy to load larger containers and zips closed to keep your lunch and afternoon snacks fresh.
PVC-FREE WITH PEVA LINING
DOUBLE FAUX LEATHER CARRYING HANDLES
ISOTEC PREMIUM FOAM INSULATION: Keeps food and snacks fresh longer
ZIPPERED OPENING: Extra-wide opening for easier loading of large containers
EASY TO CLEAN MATERIAL
| Bag Type | Lunch Bag |
|---|---|
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 5.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Volume (L) | 0.45 l |
| Assembled Weight (kg) | 0.85 kg |
| Colour Group | Green |
