These classic waterproof boots from Timberland are made from rugged full-grain leather for durability, with sealed seams to lock out moisture on wet and rainy days. The tough partially recycled Green Rubber™ outsoles and the mesh lining and laces made from 100% recycled material help to reduce the amount of waste going into landfills. As a bonus, the laces are re-engineered to stay tied
Premium full-grain and nubuck leather upper for comfort, durability and abrasion resistance.
Direct-attach, seam-sealed waterproof construction keeps feet dry in any weather.
Classic boot laces are made from 100% recycled nylon and re-engineered to stay tied.
100% RECYCLED PET MESH LINING.
DURABLE GREEN RUBBER™ (42% RECYCLED RUBBER) LUG OUTSOLE.
100% RECYCLED NYLON LACES: Re-engineered to stay tied.
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insole Material | Fabric |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots |
| Advanced Features | Waterproof |
| Care Instruction(s) | Hand Wash |
| Closure Type | Lace Up |
|---|---|
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Lining Material(s) | Leather |
| Product Weight (g) | 1133.00 g |
| Product Weight (g) | 1133 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
