Wheat
10.5
Wide
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
Out of Stock at Lethbridge Mayor Magrath
These classic tan boots are made from waterproof Timberland Premium Leather that's sourced from a tannery certified by the Leather Working Group. They feature non-down PrimaLoft® insulation for added warmth. When you spend long hours on your feet, you'll appreciate the supportive steel shanks and EVA underfoot for extra comfort.
Waterproof Premium Timberland® Leather: Sourced from an LWG Certified Tannery
Seam Sealed Construction
Padded Collar
ReBOTL™ Fabric Lining: Contains at least 50% recycled plastic
400g PrimaLoft® insulation
Steal Shank for Arch Support
EVA Footbed
Durable Rubber Lug Outsole
Lace-Up Style
| Advanced Technology | EVA |
|---|---|
| Boot Type | 6" Boot |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Winter Boots,Waterproof |
| Advanced Features | Waterproof |
| Care Instruction(s) | Wipe With Warm Water |
|---|---|
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Product Weight (g) | 800.00 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | EVA | |||||
| Boot Type | 6" Boot | |||||
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
