Timberland's White Ledge boots make a cool fashion statement while providing multiple functional features. Easy to pull on and off, they're made in high quality leather with a TimberDry® waterproof membrane. Well insulated and featuring underfoot comfort, these boots have tough lugged outsoles that are ready for outdoor winter conditions.
Premium Timberland® Leather Upper: Sourced from an LWG-certified tannery
TimberDry™ Waterproof Membrane
Faux Fur Collar
Fully Gusseted Tongue
ReBOTL™ Fabric Lining: Contains 50% recycled PET plastic
200G PrimaLoft® insulation
OrthoLite® Footbed
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insole Material | Fabric |
| Midsole Material | EVA |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Product Use(s) | Winter Boots |
| Care Instruction(s) | Hand Wash |
| Closure Type | Slip-on |
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Gender | Female |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Lining Material(s) | Fabric,Faux Fur |
| Product Weight (g) | 600.00 g |
| Product Weight (g) | 600 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Boot Type | Winter Boot | Casual Boot | Winter Boot | Winter Boot | |
| Fill/Insulation Type | Primaloft | Not Applicable | Primaloft | Zylex | |
| Insole Material | Fabric | Memory Foam | Fabric | Felt |
