Black
9
Wide
These WindRiver rubber duck boots are ideal for rainy days. Waterproof rubber keeps your feet dry all day and the pull loops make them easy to get on in a hurry.
VULCANIZED WATERPROOF RUBBER UPPER
FRESHTECH®: Odour protection technology for all day freshness
PULL LOOP
ELASTIC GUSSETS
FLEECE LINING
CUSHIONED FOOTBED
LACED PANEL
RUBBER OUTSOLE
WIDE FIT
| Advanced Technology | Freshtech® |
|---|---|
| Boot Type | Rain Boot |
| Insole Material | EVA |
| Midsole Material | Rubber |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Boot Height (cm) | 14.50 cm |
| Product Use(s) | Waterproof |
| Advanced Features | Elasticated Gussets,Pull-on Tabs |
| Closure Type | Lace Up |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Gender | Male |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Product Weight (g) | 1200.00 g |
| Upper Material(s) | Rubber |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Technology | Freshtech® | |||||
| Boot Type | Rain Boot | |||||
| Insole Material | EVA | EVA | EVA | EVA | Fabric |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on lequipeur.com
