These Levi's sunglasses' feature high quality construction, and an appealing, trendy design which fits perfectly in-line with Levi's youthful aesthetics.
POLYESTER LENSES
LEVI'S LOGO ON TEMPLES
INCLUDES BRANDED CARRY CASE AND CLEANING CLOTH
| Advanced Features | UV Resistant |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 10.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Colour Group | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Shelf Life (year) | 2022 yr |
| Style | Direct Vent |
