Keen Canada Outdoor
"Howser Is a kids' waterproof chukka boot to keep feet dry and comfortable with KEEN.DRY waterproof protection and KEEN.WARM insulation. There's also a faux fur liner for extra softness. Easy bungee in and out is winter wonderful for kids on the move."
"KEEN.DRY WATERPROOF UPPER WITH PULL LOOP"
"PFC-FREE, DURABLE WATER REPELLENT"
"100 KEEN.WARM INSULATION RATED TO -4 °F/-20 °C"
"THERMAL HEAT SHIELD INSOLE"
"ECO ANTI ODOUR FOR NATURAL ODOUR CONTROL"
"LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM"
""
""
""
""
""
""
""
""
""
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
|---|---|
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Synthetic,Textile |
