Keen Canada Outdoor
"KEEN Kids Targhee waterproof hiking shoes for big kids feature cushioned support, performance on rainy surfaces, and all-terrain traction. They’ll hike the trails confidently in these tough, gritty shoes."
"WATERPROOF PREMIUM LEATHER UPPER"
"BREATHABLE MESH LINING"
"ECO ANTI-ODOUR FOR NATURAL ODOUR CONTROL"
"HEEL CAPTURE SYSTEM FOR DDED STABILITY"
"PU INSOLE WITH ARCH SUPPORT"
"LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM: Children's and tots' sizes have adjustable hook-and-loop closure"
""
""
""
""
""
""
""
""
""
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
|---|---|
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Leather |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Boot Type | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | |
| Boot Height (cm) | 5 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm |
