Keen Canada Outdoor
"With the KEEN built-in flex design, these waterproof hiking boots for little kids combine the trusted fit of the brand's iconic hiker with KEEN.BELLOWS FLEX technology that reduces the energy each step takes. — kids benefit from hiking boot support without the stiffness. "
"WATERPROOF LEATHER UPPER WITH PULL LOOP"
"PADDED COLLAR AND TONGUE"
"KEEN.BELLOWS FLEX TECHNOLOGY"
"BREATHABLE MESH LINING"
"ECO ANTI-ODOUR FOR NATURAL ODOUR CONTROL"
"LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM WITH HOOK-AND-LOOP STRAP"
"HIGHER-TRACTION TPR OUTSOLE WITH TOE BUMPER"
""
""
""
""
""
""
""
""
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Boot Height (cm) | 5.00 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Green |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.10 g |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Synthetic |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Boot Type | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | |
| Boot Height (cm) | 5 cm | 5.00 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm |
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
