Keen Canada Outdoor
"Keen upgraded their warmest and lightest waterproof snow boot for big kids, by adding KEEN.BELLOWS FLEX, so it flexes easily with every step. Bye bye, penguin waddle."
"WATERPROOF RUBBER SHELL AND SYNTHETIC SHAFT"
"KEEN.BELLOWS FLEX TECHNOLOGY"
"400G KEEN.WARK INSULATION: Rated to -40 °F/-40 °C "
"REMOVABLE THERMAL LINER"
"LACE-LOCK BUNGEE SYSTEM: Adjustable hook-and-loop strap"
"HIGHER-TRACTION TPR OUTSOLE"
""
""
""
""
""
""
""
""
""
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Boot Height (cm) | 5.00 cm |
| Product Use(s) | Hiking |
| Colour Group | Purple |
| Gender | Unisex |
| Insulation Weight (g) | 0.10 g |
| Insulation Weight (g) | 0.1 g |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature (°C) | -0.1 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.10 °C |
| Minimum Temperature Protection Rating (°C) | -0.1 °C |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Weight (g) | 1 g |
| Upper Material(s) | Synthetic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Boot Type | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | Hiking Boot | |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | |
| Boot Height (cm) | 5 cm | 5.00 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm | 5 cm |
