Bogs
These BOGS Sweetpea Tall Winter Boots look good and feel better. The waterproof design is well-cushioned and supported for comfort and stability. And special tech features fight odour and evaporate sweat for a fresh feeling all day long.
WATERPROOF SHELL
ELASTIC GUSSETS AND PULL LOOP FOR EASY ON/OFF
REBOUND CUSHIONED INSOLE: Provides all-day comfort and energy return
DURAFRESH NATURAL BIO-TECHNOLOGY: Activates to fight odours
BOGS MAX WICK: Evaporates sweat to keep feet dry
NYLON SHANK IN FOOTBED FOR STABILITY AND SUPPORT
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 30 cm |
| Boot Height (cm) | 30.00 cm |
| Product Use(s) | Winter Boots |
| Care Instruction(s) | Air Dry |
| Colour Group | Brown |
| Gender | Female |
| Product Weight (g) | 20.00 g |
| Product Weight (g) | 20 g |
|---|---|
| Upper Material(s) | Rubber |
